Z jiného soudku … ze soudku umění!

Ne, nechci vám povídat o všem známém filmu Lipského a Brdečky Limonádový Joe. Mám na mysli jiného a víc současného scenáristu, jehož filmy skutečně stojí za shlédnutí. Bohužel jsou povětšinou pouze v originále, tj. francouzsky. Ovšem s trochou snahy lze sehnat anglické titulky nebo anglickou verzi. Ovšem jsem přesvědčen o tom, že by si tyto úžasné filmy zasloužili i český překlad. Někdy si pohrávám s myšlenkou, že bych se pokusil … 🙂

Ale já jsem stále ještě neprozdradil, o kom že to vlastně chci psát. Je to …

Tony Gatlif

Tony Gatlif je původem z Alžíru, je francouzským režisérem a je to Rom. Takže hezký příklad našeho globalizovaného světa.

Ve svých filmech se věnuje evropské romské populaci, představuje jejich kulturu, životní styl, historii, každodenní problémy a jejich konfrontaci s většinovou kulturou. V současné době natočil již téměř dvě desítky více či méně úspěšných filmů. Některé z nich ovšem získali mnohá ocenění. Já osobně prostě zbožňuji film Liberté (Svoboda, 2010).

Liberté (2010)

Tento velmi citlivý a úžasně natočený film je příběhem kočující cikánské rodiny během druhé světové války. Film, který začíná hudebním motivem, který hraje vítr na ostnaté dráty, vám rychle chytne za srdce. Je totiž příběhem dvou nesourodých světů, kdy jeden jako by nemohl přežít vedle druhého – svět, který touží po svobodě a svět, který chce mít vše zaškatulkované, kontrolované, sevřené do byrokratických kleští – svět diktatury.

Ne všechny Gatlifovo filmy jsou vážné. Mnohdy volí formu komedie, aby divákovi snadněji zprostředkoval svůj pohled na problematiku Romů či migrantů z Afriky. Někdy jsou jeho filmy šilené, je obtížné je uchopit, ale i když nerozumíte filmařskému záměru, myšlenku filmu uchopíte vždy. Je to o jiném světě, než náš každodenní shon, nákupy, problémy typu jak získat rychlou půjčku, práce a další malé problémy, které v podstatě ani problémy nejsou. Gatlif nám ve svých filmech představuje svět lidí žijících na okraji, kteří jsou ale především LIDMI!

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s